Příležitostný blog pro vše, co souvisí s duchovním životem

Dospělý křesťan je dospělý občan

8. 5. 2010 2:28

Je velmi snadné nadávat na politiku a politiky. Politiku odsoudit jako „špinavost“ a politiky bez rozdílu označit za bandu zkorumpovaných lotrů. A myslet si, že se „jim“ člověk nejlépe pomstí, když je bude co nejvíc ignorovat – včetně toho, že nebude chodit k volbám. Takový postoj je ovšem v prvé řadě nekřesťanský. Dokument plenárního sněmu Život a poslání křesťanů v církvi a ve světě to říká jasně: „Musí být zřejmé, že nezájem o věci veřejné – tedy o politiku – je hlubokým proviněním proti lásce k bližnímu i proti sobě samotnému. Vždyť všechny důležité otázky dneška se podstatně rozhodují také v rovině politické. Ignorací této skutečnosti se přímo podílíme na tom, že právní, společenské i mravní prostředí v naší zemi je nepříznivé těm hodnotám, ke kterým se jako křesťané hlásíme. I tam, kde se volba zdá být obtížná, je vždy možno se rozhodnout podle principu ,volit menší zlo‘, přičemž rezignace a dezerce z politického života je zpravidla zlem větším.“

            Myslet si, že politiky nejvíc potrestáme tím, že budeme kašlat na volby, je ovšem i postoj velice hloupý. Při našem volebním systému ten, kdo nejde k volbám, ve skutečnosti hlasuje pro nejsilnější strany. A zrovna ty by sotva chtěl podpořit (jinak by přece pro ně rád hlasoval přímo).

            Vím, že mezi katolíky je výrazná skupina těch, kteří by byli velice rádi, kdyby jim pan farář z kazatelny nebo biskup svým pastýřským listem rovnou řekl, koho mají volit. A tak z nich sňal břemeno svobodného rozhodování. Jistě je ovšem i nemálo katolíků, které by takové „doporučení“ notně rozhořčilo. A i když mám porozumění i pro ty prvé, za pravdu musím dát spíš těm druhým.

Ostatně zmíněný dokument k tomu říká: „Každý katolický křesťan, by se měl – přiměřeně svému vzdělání i postavení – seznámit jak se základními zásadami katolického sociálního učení, tak se zajímat o to, jak jsou tyto zásady respektovány v programech našich politických stran a v jejich skutečné politické praxi. Neodpovídá totiž pravdě, že všechny politické strany jsou stejně zkorumpované, ani že mezi nimi z hlediska zásad, o nich je řeč, není žádný podstatný rozdíl. Je naopak nesmírně důležité naučit se tyto rozdíly rozlišovat a podle nich se zodpovědně rozhodovat při vlastním politickém jednání. I když při tom nemůžou dnešní katolíci očekávat, že by dostávali od svých duchovních směrnice k politickému rozhodování, je pochopitelné, že mnozí se v tom budou opírat i o radu těch svých sester a bratří, k nimž mají důvěru jak pro jejich lidské, tak odborné kvality.“

Zobrazeno 1959×

Komentáře

Eliška Janáčová (Elda32)

pravda :) děkuju za připomenutí!

Zobrazit 1 komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio